Det siste året har kommunen jobbet med å finne en god og bærekraftig løsning for legetjenesten – både for pasienter, kommunen og helsepersonell.
Vi har valgt å innføre en rotasjonsordning («nordsjøturnus»), som allerede brukes i mange kommuner i Norge. Det er lagt vekt på gode rutiner for informasjonsutveksling mellom legene ved skifte av arbeidsperioder, slik at pasientene får kontinuerlig oppfølging.
Legene vil jobbe to uker i kommunen og deretter ha fire uker fri. I friperioden skal de ta ut ferie og delta på kurs. Dette sikrer at det alltid er en spesialist til stede.
Vi ansetter to ALIS-vikarer som følger samme turnus. Samlet vil de være her fire av seks uker. I tillegg har vi en LIS1-lege (turnuslege) som jobber fast hos oss. Det betyr at det alltid vil være 2-3 leger fysisk til stede på legestasjonen. I tillegg er det utplassert 4 medisinerstudenter (5. års-studenter) fra Universitet i Tromsø i perioden august – april. De er her 2 måneder hver.
Legene ansettes i 60 % stillinger, som også inkluderer legevakt. I tillegg deltar de i faste samarbeidsmøter og følger opp epikriser og prøvesvar i friperioden.
Som før har vi våre erfarne sykepleiere og helsesekretærer ved legestasjonen; Bente, Birgit, Ronja og Cesilie.
Vi fikk mange gode søkere å velge mellom, og har tilsatt følgende spesialister i allmennmedisin:
- Magnus Hjortdahl, 47 år fra Oslo. Magnus har arbeidet som allmennlege og legevaktslege i nær 20 år, og har en doktorgrad i allmennmedisin fra 2018 fra Universitetet i Tromsø. Han har tidligere arbeidet flere år i Finnmark. Magnus arbeider for tiden som 1. amanuensis ved OsloMet, og som legevaktslege ved Oslo Legevakt. Han har også en delstilling ved Norsk senter for distriktsmedisin (NSDM).
- Tor Harald Cristiansen, 52 år fra Kristiansand. Tor har arbeidet som lege i over 20 år, og har mange års erfaring fra både allmennmedisin og samfunnsmedisin (tidligere assisterende kommuneoverlege og assisterende fylkeslege, og har siste årene arbeidet som sjefslege i NAV). Han er også spesialist i samfunnsmedisin.
- Øystein Furnes, 54 år fra Sunnfjord. Øystein har arbeidet fast i Hattfjelldal som fastlege og kommuneoverlege det siste året, og fortsetter som fastlege i rotasjonsturnus sammen med Magnus og Tor. Han vil også fortsette som kommuneoverlege, og er spesialist i samfunnsmedisin. Øystein har 25 års bakgrunn fra indremedisin, allmennmedisin og samfunnsmedisin. Han har tidligere arbeidet flere år i Finnmark, de siste årene som kommuneoverlege og legevaktsjef/legevaktslege i Sunnfjord på vestlandet.
- Vi har også ansatt en vikarlege som ALIS (allmennlege i spesialisiering), Julie Syltern 35 år. Hun har arbeidet noen år som lege ved kirurgisk avdeling i Sandnessjøen og ved St Olavs. Siste året har Julie vært lege på forskningsstasjonen i Antarktis.
- Det er utlyst ytterligere en rotasjonsstilling som vikarlege ALIS, som vi regner med å få tilsatt i løpet av våren
Vennlig hilsen
Øystein Furnes
Tjïelte-åejviedåaktere
Kommuneoverlege
Spesialist allmenn- og samfunnsmedisin
Aarborten tjielte
Hattfjelldal kommune